Tengerimalac

Itt a Tengerimalacokról olvashatsz sokmindent, ha érdekel valami róluk, vagy a tanításáról, vagy csak egyszerűen érdekelnek, akkor csak egyszerűen nézz be az oldalra! ;)

Az étvágytalan, beteg tengerimalac táplálása

 

Ha a tengerimalac az utolsó étkezéstől számított 6-12 óra alatt nem fogyaszt élelmet, étvágytalansága betegség jele. Az idő múlásával állapota egyre rosszabb lesz, s kezelés nélkül elpusztul. Még azon a napon, vagy lehetőleg minél hamarabb vigyük állatorvoshoz, hogy megkapja a megfelelő kezelést.


  Az egészséges tengerimalac gyomra sosem üres. Ha beteg, és egyedül nem eszik, nem iszik, fecskendővel kell etetnünk, itatnunk! A fecskendővel való etetés, itatás csak részmegoldás, ugyanis előfordulhat, hogy a tengerimalac puffadt, bélcsavarodása van, fogtúlnövés vagy valamilyen fogprobléma miatt képtelen enni, fertőző betegségben szenved, antibiotikum-kezelés során károsodott a bélflórája stb. Az orvosi vizsgálat (ha indokolt, az ismételt vizsgálat) a megfelelő kezelés végett feltétlenül szükséges.

  Puffadás esetén a metoclopramide (Reglan) gyógyszer segít, mivel a felső tápcsatorna perisztaltikáját fokozza, így a béltartalmat (a bélben felgyülemlett gázt) továbbítja. A metoclopramidkezelés időtartamát az állatorvos állapítja meg. Naponta 2-szer vagy 3-szor adható, a napi dózis tengerimalacnál 0,5 mg/ttkg. A bőr alá beadható injekció hatásosabb, mint az orálisan adagolható gyógyszer. Orvosi javaslatra egyidejüleg naponta 2-3 alkalommal Simeticone (Espumisan)kapszulát is adhatunk, minden egyes alkalommal a gyermekeknek ajánlott adag felét adva. A simeticone hatóanyag megváltoztatja az emésztett béltartalomba és az emésztőtraktus nyálkájába ágyazott gázbuborékok felületi feszültségét, aminek következtében a buborékok fala elbomlik, és az így kiszabaduló gázok a Reglan hatására gyorsabban kiürülnek. A simeticone semmilyen mellékhatással nem jár, tengerimalacnak biztonságosan adható, mivel változatlan formában ürül, nem szívódik fel.

  Egy felnőtt tengerimalac napi folyadékszükséglete kb. 75 ml, a táplálékban található folyadékmennyiségtől, a környező hőmérséklettől, páratartalomtól függően. Napi élelemfogyasztása kb. 6 gramm táplálék 100 gramm testtömeghez számítva.

  Ha nem etetjük és itatjuk fecskendővel, a beteg tengerimalac elpusztul, mert:
    - az emésztőrendszere károsodik
    - ezáltal a táplálkozáshoz szükséges (B-komplex vitaminokat is termelő), hasznos baktériumok elpusztulnak
    - megfelelő emésztés nélkül a tengerimalac szervezete nem termel táplálék-kiegészítő B-komplex vitaminokat, és így vitaminhiány jelentkezik.

  A tengerimalac fecskendővel való etetése türelmet és időt igényel! A tengerimalacnak nyugodtnak kell lennie és egyedül nyelnie. Stressz hatása alatt megfulladhat, vagy ha félrenyel (aspirál), a táplálék /folyadék a tüdőbe juthat, és ott tüdőgyulladást okozhat, amely miatt előbb-utóbb elpusztulna.

  Figyelem! A tengerimalac képtelen hányni. A hányás, mely reflexfolyamat, a gyomor érintettségével és/vagy az idegrendszer közbejátszásával támad, e kisállat idegrendszerében az a központ, melynek izgatása hányási ingert válthatna ki, nincs jelen. Ugyanakkor egyszerű gyomrának gyenge a fala, ez nem teszi lehetővé a gyomor ellentétes mozgásának fokozódását, mely hányást eredményezhetne. Amit egyszer lenyelt, az már csak a végbelén keresztül távozhat.

  Hogy étvágyát ösztönözzük, naponta legalább 3-4 alkalommal etessük, így megmenthetjük az életét. A mesterséges táplálás a gyógyító folyamat része, általa kalóriát, fehérjét, rostot, vitaminokat és nyomelemeket juttatunk a szervezetébe, a legyengült kisállat, ha így etetjük, lassan erőre kap, gyorsabban felépül, a táplálással számos szövődménytől óvhatjuk meg őt!
  A tengerimalac súlyától függően napi 75-120 gr vitaminozott lucerna-, vagy egyéb granulátumot (speciális tengerimalactápot) porrá őrlünk. Egy étkezésre kb. 20 gr őrölt tápot kevés vízzel, ha mód van rá, vörösáfonya levével péppé keverünk, miközben egy kevés probiotikumot (Bio-Lapis vagy Laktiferm port) is hozzáadunk. Ezt egy nagyobb műanyag fecskendőbe tesszük, erre a célra a 3 ml-es, vagyis a 3 köbcentiméteres [cc] fecskendő a legalkalmasabb. A fecskendő kúpos részét - a tű illesztésére szánt részt - használat előtt levágjuk, hogy a hengerbe feltöltött pasztaszerű táplálékot megfelelően adagolhassuk.

 

 

Hogyan etetünk fecskendő segítségével?   Mindig a tengerimalac egyéniségéhez, szokásaihoz igazodunk, egyik akkor nyugodtabb, ha mellünkre helyezzük, a másik inkább az ölünkben ülne szívesen, de akad olyan is, amely akkor érzi biztonságban magát, ha lábaival kemény felületen állhat. Bármely módszert is alkalmaznánk, a tengerimalacot sosem fordítjuk az oldalára vagy a hátára, ülő vagy álló helyzetben kell ennie. Egyik kezünkkel a mellkasa alá nyúlunk (így ülő vagy álló pozícióban marad), közben a másik kezünkben tartott fecskendővel a metszőfogakat (az elől elhelyezkedő fogakat) oldalról gyengéden szétnyitjuk, s ha rágni kezd (a fecskendő végét harapdálja / rágja), a táplálék egy részét lassan a szájába juttatjuk. Ha már nem rág, megállunk, majd kis idő múlva, a fecskendőt megmozgatva, újra rágásra késztetjük, így etetjük. Amíg szájával rágó mozgásokat végez, addig nyel is.
  Itatásra és orvosság adagolására az 1 ml-es (1 ml=1 cc) fecskendő használata ajánlott.
  Ha a tengerimalac egészségi állapota ezt megengedi, később minél kevesebb levet (vizet) adagoljunk a masszába, hogy a tengerimalacot rágásra késztessük. Az őrölt tápba ilyenkor keverhető reszelt alma, reszelt répa, nagyon apróra vágott gyermekláncfű vagy petrezselyem zöldje, répa leve, alma leve stb. Tápláléka rostos növényeket tartalmazzon, mert a rágás serkenti az emésztést, és igénybe veszi a fogakat, ami a tengerimalacnál nagyon fontos!
  A jóval alacsonyabb rosttartalom miatt lehetőleg mellőzzük a kereskedelemben kapható csecsemőknek szánt eledelt (baby-food). Ilyen, növényi tartalmú készítményeket csak akkor használjunk, kevés probiotikummal (Bio-Lapis porral, vagy Laktiferm porral, vagy ha ez sem szerezhető be, gyógyszertárban kapható, 1/4 kapszula Lactobacillus acidophilusszal) és 50 % szőlőcukorral keverve, ha képtelen rágni. Utána, minél hamarabb, de FOKOZATOSAN térjünk át a rostokban gazdag táplálék adagolására, hogy a tengerimalac gyomra és belei átálljanak a rostos élelem fogyasztására.
  A tengerimalacot etessük és itassuk naponta kb. 4-6 alkalommal, mindezt csak addig, amíg egyedül nem eszik, iszik. A fecskendővel való etetés, itatás önmagában nem elegendő a tengerimalac gyógyulásához. A gyógyításhoz állatorvosi kezelés szükséges. 

 

A feszültségoldó és nyugtató hatású Dizepam (Valium) gyógyszer a tengerimalacnál csökkenti a szorongást és, ami a legfontosabb, serkenti (!) az étvágyat (John E. Harkness és Joseph E. Wagner). Intramuscularisan alkalmazva (0.5-3 mg/kg, IM) gyorsabban fejti ki hatását, de tabletta formájában, szájon át adva is hamar hatásos. Az étvágytalan tengerimalacot a táplálék felvételére ösztönözhetjük, ha orvosi javallatra ilyen gyógyszert adunk.Mivel az izmok koordinációjára is hatással van, a tengerimalac járása átmenetileg egy kissé bizonytalanná válhat. Egyes orvosok étvágyjavítóként a tengerimalacnál Cyproheptadin gyógyszert alkalmaznak (1/8 tablettát naponta 2x).

  Figyelem!
    Minden egyes étkezésnél kínáljuk meg friss zöldfélével, szénával, tápféleséggel, vízzel, hiszen célunk az, hogy egyedül, segítség nélkül egyen és igyon!
    Ha antibiotikumos kezelést kap, 1-2 órával a gyógyszer adása után a bélflórák regenerálására ajánlott élőcsírás probiotikumot - Bio-Lapist, Laktifermet (nyulak számára gyártott termék) vagy egyéb ilyen készítményt adni a tengerimalacnak. Ha a probiotikum nem elérhető, átmenetileg (!) egy kevés natúr joghurtot adhatunk.
    Kérjük az állatorvos segítségét a napi C-vitamin és B-komplex adagolásában is. Egy beteg, ideiglenesen fecskendőből táplálkozó tengerimalac napi vitaminszükséglete kb. 30 mg C-vitamin és 10 mg B-komplex. A gyógyszert ajánlatos kevés vízben feloldani, majd fecskendővel kissé mélyebben - óvatosan - a szájába nyomni, így biztosabb, hogy lenyeli. Ha mégsem hajlandó elfogadni, ölünkbe kell vennünk, háttal felénk tartva egyik kezünkkel az állkapcsát és az elülső lábakat szorosan közre kell fognunk, a fecskendőt a szájához vinnünk, s amikor a fecskendő végét rágja, a gyógyszert a szájába nyomjuk (lásd a fotót: Pinta's advice.) Ha ezt a módszert alkalmazzuk, fejét nagyon szorosan kell tartanunk (mint a satuban), hogy ne tudja elmozdítani. Ha tehetjük, a beteg kisállatot B-komplex adagolása helyett egy egészséges tengerimalac lágy bélsarával kínáljuk meg, az orra alá tartva, hogy szagolgassa (a benne lévő baktériumok feromonjai a cökotróf felvételére ingerlik!). A cökotrófot akár ételébe is belekeverhetjük, ha felkínálásra nem fogadja el. Így nemcsak hasznos anyagokat juttatunk a szervezetébe, de bélflórája is gyorsabban regenerálódik.
    Ne feledjük, hogy napi folyadékszükséglete, a táplálékban lévő folyadékkalegyütt kb. 75 ml. Ennek, s a környezeti hőmérsékletnek, páratartalomnak függvényében határozzuk meg napi ivóvízadagját.
    Ebben az időszakban a beteg tengerimalac alá tegyünk egy előmelegített, tiszta törülközőt, így jobban tudjuk ellenőrízni vizeletét és székletét, és meleg helyen tartva a beteg kisemlős is jobban érzi magát.
    Ha betegsége nem fertőző, hagyjuk fajtársával együtt, annak jelenléte, közelsége jó hatással van rá.
    Naponta legalább egyszer (még jobb, ha kétszer) mérjük testsúlyát, hogy értékelni tudjuk, menyire kedvező a mesterséges táplálás.
    Hosszantartó mesterséges táplálás esetén, a rágóizmok erősítése céljából, kétoldalt a tengerimalac állkapcsát minden nap legalább kétszer 1-2 percet finoman masszírozzuk.
    A táplálék és a folyadékpótlás az életet jelenti a tengerimalac számára. Az élelmet nem fogyasztó tengerimalacot etessük, és folyadékpótlását is megfelelően biztosítsuk, hogy ki ne száradjon, ne dehidratálódjon.
    Teremtsünk minél kellemesebb környezetet a számára, hogy az amúgy is legyengült szervezetét minél kevesebb stressz érje.

  Ezt a mindkettőnk számára nehéz időszakot éljük meg úgy, mint egy olyan alkalmat, amely nem elválaszt, hanem közelebb hoz egymáshoz.

 

 

 

 

Tanácsok, tippek, módszerek a pasizáshoz, hogy a legjobb pasikat is könnyedén elcsábítsd!

 

 Tanácsok, tippek, módszerek a sikeres csajozáshoz, hogy a legjobb nőket is elcsábítsd!



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 25
Tegnapi: 30
Heti: 73
Havi: 779
Össz.: 98 886

Látogatottság növelés
Oldal: Mesterséges táplálása, ha étvágytalan vagy beteg
Tengerimalac - © 2008 - 2024 - tengerimalacoldal.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »