Tengerimalac

Itt a Tengerimalacokról olvashatsz sokmindent, ha érdekel valami róluk, vagy a tanításáról, vagy csak egyszerűen érdekelnek, akkor csak egyszerűen nézz be az oldalra! ;)

 

Azon felfogás, miszerint a tengerimalacnak nincs szüksége ivóvízre, téves. Meglehetősen nehéz megítélni, mennyi zöldféléből, gyümölcsből származó nedvtartalom fedezné a napi folyadékszükségletét, melyet nagyban befolyásol testsúlya és a környezet hőmérséklete, páratartalma is. Éppen ezért mindig tartsunk a tengerimalac előtt vizet.
  A legjobb választás egy önitató. Könnyen megtanítható ennek használatára, így a víz mindig tiszta marad. Az önitatók közül a fémcsőrűt válasszuk, ezek közül a legjobb a duplagolyós szelepű, melynél biztosak lehetünk abban, hogy nem csöpög. Az üvegcsőrű itató könnyen eltörhet.
  Ha nincs lehetőségünk önitatót vásárolni, egy vastagabb és nehezebb tálat tegyünk eléje. A tengerimalacnak különös tehetsége van arra, hogy a tálakat bepiszkolja és/vagy feldöntse.   
  Sosem ivott a tengerimalacod vizet? A legjobb megoldás, ha eltanulhatja egy másik malactól, amely rendszeresen fogyaszt vizet (ugyanez érvényes az újonnan bevezetett élelemre is, egy tengerimalac gyorsabban elfogadja az ismeretlen táplálékot, ha egy másik jóízűen fogyasztja). Ha nincs ilyen társa, az első napokban fecskendőből kell itatnod (ezekben a napokban akár egy kis szőlőcukrot is feloldhatsz a vízben), vagy az önitató csőrét kell gyakrabban a szájához vinned. Ezt nyalogatva hamar megtanulja, hogyan kell használja, s később egyedül is inni fog.

Hol vagyok?   Nagyon fontos, hogy az újonnan vásárolt tengerimalac előző étrendjét ismerjük, így nem változik hirtelen (a felelősségteljes tenyésztő/állatkereskedő pontos utasításokat ad).
  Indokolt esetben úgy változtassunk étrendjén, hogy egy hétre való, a tengerimalac által megszokott eleséget vásárolunk, s az új eleséggel keverve a korábbit fokozatosan csökkentjük.
  Általában a tengerimalac minden, az étrendjében és a környezetében történő gyökeres változásra érzékeny. Ezeket a változásokat legtöbbször stresszként éli meg. Ilyenkor szervezete kiszolgáltatottabbá és sebezhetőbbé válik. Ha a számára ismeretlen élelmet lassan, fokozatos vezetjük be az étrendjébe, és megfelelő, stabil környezetet biztosítunk a számára, számos betegségtől megóvhatjuk.
  A vadon élő tengerimalac a nap legnagyobb részét táplálék után való kutatással tölti. A háziasított malacnál a mozgás mellett a széna rágcsálása is pótolja ezt a hiányt.
Széna állandóan legyen előtte!   A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalac táplálkozásában, egyensúlyban tartva az emésztést és koptatva a fogakat, ezért állandóan legyen előtte, hogy a nap bármely órájában hozzájusson.
  Bármilyen összetételű tápot is fogyaszt a tengerimalac, egészsége megőrzése végett mindig szükséges a naponta adagolt, friss széna.

  A tengerimalac ún. hátsó fermentáló (hindgut fermenter), emésztőszerve a kevesebb fehérjét és több rostot tartalmazó növényi táplálékot igényli, ennek folyamatos felvételére rendezkedett be. A megrágott táplálék az egyszerű gyomorból - viszonylag kis űrtartalma miatt - hamar ürül, a nem rostalkotó szénhidrátok (keményítő, cukrok) egyszerű cukrokká bontva a vékonybélben fölszívódnak, közben a tartalom nem bontott hányada gyorsan továbbhalad, majd a vastagbélbe, pontosabban a vékony- és a vastagbél határán levő, nagy űrtartalmú vakbélbe (cökumba) érve lelassul, kedvező feltételeket teremtve a mikrobiális emésztésnek. A rostos cellulóz egy része a vakbélben élő cellulózbontó baktériumok segítségével bomlik.
  A fehérjeemésztés döntően a vékonybélben zajlik, a legtöbb makroelem, nyomelem és vitamin is a vékonybélből szívódik föl. A vakbélben élő egészséges bélflóra baktériumai a létfontosságú B-komplex vitaminokat a tengerimalac számára megtermelik. A baktériumok folyamatosan pusztulnak és szaporodnak. Az elpusztult baktériumokban igen sok fehérje van, ezek a baktériumok a puha széklettel távoznak (a vadon élő tengerimalac számára ez fontos fehérjeforrás - a természetben fellelhető rostos növényekben kevés a fehérje). Az emésztés során keletkező bélsár a fehérje és egyéb hasznos anyagok - élő segítő baktériumok, aminosavak, mikroelemek, K-vitamin - mellett jelentős mennyiségű B-vitaminokat (!) tartalmaz. E puha bélsarat a tengerimalac a végbeléből szedi és fogyasztja. A puha széklet az első emésztés terméke, mivel a tengerimalac koprofág állat, ezt újrahasznosítja, vagyis újra megemészti. A közönséges ürülék, a már másodszor megemésztett, száraz és keményebb (vég)termék nem tartalmaz ilyen (hasznos) anyagokat.
  A vakbél űrtartalma a tengerimalac emésztőtraktusának kb. a 65%-át (!) teszi ki.

 

A hagyományos fűszéna (réti széna) mellett, a változatosság kedvéért egyéb szénát is adhatunk. Nagyon ízletes a hegyvidéki (alpesi) széna, sok zamatanyagot tartalmaz, a tengerimalacok nagyon kedvelik. A zabillata miatt a halványzöld színű zabszénát is szívesen fogyasztják, érés előtt kell betakarítani, amikor még nem fejlődött ki a szem.
  A megszokott széna egyéb szárított (fiatal!) fűfélékkel is keverhető, variálható, mint a magyar rozsnok (Bromus inermis), sudár rozsnok (lat. Bromus erectus, ang. Brome grass/hay), csomós ebír (Dactylis glomerata, orchard grass/cocksfoot grass), keskenylevelű réti perje (Poa angustifolia, narrow-leaved meadow grass), taréjos búzafű (Agropyron cristatum, Crested Wheat grass), zöld pántlikafű (Phalaris arundinacea, canary-grass), réti perje (Poa pratensis, Bluegrass). Nyugaton az egyik leggyakrabban etetett széna a mezei v. réti komócsin * (lat. Phleum pratense*, ang. Timothy-grass*) széna, egyesek timoh fűnek is nevezik. A réti komócsin szénát - vagy ilyen alapú keverék szénát - a tengerimalac, de egyéb állat is nagyon szereti. Alternatíva lehet még a zab-, árpa- és búzaszéna keverék is, a virágzást követő periódusban betakarítva. Ritkábban egy kis csalamádé szénával (zsenge kukoricaszár szárítva) is meglephetjük. A tengerimalac így hozzászokik az új ízekhez, és étrendje is kiegyensúlyozottabb, változatosabb lesz.

* Megjegyzés: A réti komócsin könnyen összetéveszthető a réti ecsetpázsittal (Alopecurus pratensis, Meadow Foxtail), és a sima komócsinnal (Phleum phleoides - Purple-stem Cat's-tail).

 

Tanácsok, tippek, módszerek a pasizáshoz, hogy a legjobb pasikat is könnyedén elcsábítsd!

 

 Tanácsok, tippek, módszerek a sikeres csajozáshoz, hogy a legjobb nőket is elcsábítsd!



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 59
Heti: 92
Havi: 92
Össz.: 103 839

Látogatottság növelés
Oldal: Etetése (1. oldal)
Tengerimalac - © 2008 - 2025 - tengerimalacoldal.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »