nek a csoportnak a tagjai rendkívül népszerűek. Bundájuk sima, rövid és az egész testen egyenletes színű. A csoport legsötétebb színű tagja természetesen az egyszínű fekete: bundája nem csillogó, koromfekete. Egyetlen vöröses színezetű szőrszál is súlyos hibapontokat jelenthet a bírálat során. Egy másik sötét változat a Csokoládé, bundája mély, meleg barna színű, szemei rubintvörösek. A kiállításra szánt példányoknak nem lehet még a hasa aljuk sem világosabb árnyalatú, mint a test többi része.
Ennek a két változatnak a világosabb színű árnyalatai a piros szemű Lila és Bézs, melyek közül az előbbi a Feketének, a második a Csokoládénak a megfelelője.
Gazdag mahagóni árnyalatú vörös színváltozatú példányok szőrzete a növekedés során egyre világosabb lesz, éppen ezért érdemes a legsötétebb színű egyedeket kiválogatni tenyésztésre és kiállításokra. Sajnos, elég gyakran ütköznek ki fehér szőrszálak is a bundájukban, ami erősen lerontja a küllemüket. Az Arany ennek egy halványabb változata, amely inkább a gyömbérszínű, mint sárga. Ez utóbbiból leggyakoribb a piros szemű változat, amelyet Észak-Amerikában Piros Szemű Narancsnak hívnak, de létezik a sötét szemű változata is. Az aljszőrzet mindenképpen a fedőszőrökkel megegyező színű legyen, mert ha világosabb, az egyenetlen, sávozott színezetet fog okozni.
Az egyszínű törtfehér változat is gyakori, bár igen nehéz éppen a megfelelő színezetet kialakítani. Kiállításokon inkább a világosabb árnyalatúakat kedvelik, bár ezeknél gyakori hiba az aljszőrzet fehérsége, hiszen az egyenletes színezet minden egyszínű változatnál - így ennél is - fontos. A Törtfehér rubinvörös szemei szinte feketének tűnnek, ezáltal különböztethető meg a világosabb színű, piros szemű Sáfránytól, melynek fakó, citromszínű bundája van.
Egyszínű változatok
fehérnek két formája van, melyek a szemszínükben különböznek. A Sötét Szemű Fehérnek fekete szeme van, és a fekete pigment gyakran a füleken és a lábfejeken is jelentkezik. Az albínó változatnak piros a szeme, teste teljesen fehér. A szőrzet azonban mindkét esetben teljesen fehér, bár ennek a fenntartása meglehetősen nehéz, hiszen az alom könnyen bepiszkolja a hófehér bundát.
Az Egyesült Államokban kitenyésztették a Kék változatot is, melyre szintén érvénye, hogy kívánatos színezete egyöntetű csakúgy, mint az egyszínű változatok csoportjának más tagjainál is.
A tenyésztés során megjelent a Szatén mutáció is, mely bármilyen egyöntetű színezettel kombinálva a szőrzetet selymesen csillogóvá teszi. Kisebb mértékben, de hasonló változást okoz többszínű változatoknál is, de csak rövid szőrzetű példányokon jelentkezik. A Szatén példányokat ne pároztassuk egymás között, mert a színezetük csak a normál egyedekkel való keresztezésekkel tartható fenn.
A fehér különböző színekkel alkotott kombinációit egyre több formában tenyésztik. Így például a Teknőc fehér bundája vörös, fekete és fehér foltok tarkaságából áll. A foltok alakja lehetőleg négyzetes legyen, és az egyes színek egyértelműen váljanak el. Fontos az is, hogy a vörös foltok színezete egyenletes mélyvörös legyen. A Trikolór példányokra ugyanez vonatkozik, ezek színezetében a fehér és még két másik szín jelenik meg. A Bikolór és a Teknőc példányok mintázata hasonló, foltjaik azonban nem lehetnek fehérek, és nem alkothatnak a testen körbeérő övszerű sávot sem.
A Holland változatok mintázata a Holland nyulakéval megegyező. Ebben a változatban is rendkívül nehéz tökéletes kiállítási példányokat kitenyészteni. A testet körülfogó fehér övnek és az orrháton lefutó fehér hókának egyértelműnek kell lennie. A Hollandok között kedvelt típusú az aguti színezet, mert ezeknél az esetleges törtfehér vagy sárgás szőrszálak nem annyira szembeötlőek a fehér öv szőrszálai között.
Egyes változatokkal szemben nem elvárás, a különböző színű foltok éles elválása. Így például a tarka tengerimalacok testén fekete és vörös sávok váltakoznak szabálytalanul. Ezekkel szemben is megkötés azonban, hogy nem lehetnek fehér szőrszálaik, és a fekete és a vörös szőrszálak sem keveredhetnek.
A Roan változatokat a fehér és egy másik szín egyenletes keveredése jellemzi. A Kék Roannak például fekete és a fehér szőrszálai vannak. A Roanok feje és lábai azonban egyszínűek. Az Eper Roan szintén e csoport népszerű tagja, jellegzetes megjelenését fehér és vörös színű szőrszálaiknak egyenletes keveredése adja.
A Dalmata fajta színezetében a fehér területek jól elkülönülnek, amint ezt gondolhatjuk is a népszerű pettyes kutyafajta után kapott nevéből. A pofa egyszínű, az orrháton fehér hóka fut egészen az orrhegyig. A kb. borsó méretű pettyek az egész testen jelentkeznek. Bár természetesen a fekete-fehér változat a leggyakoribb, léteznek más színkombinációk is, a jellegzetes mintázatot azonban a fehérnek egy sötét színnel adott kombinációja adja vissza a legjobban.
Himalájaiak
A Himalájai érdekes mintázatát fekete, illetve csokoládébarna foltok adhatják. A foltok a kiálló testrészeken, így a füleken, orron és a végtagokon jelentkeznek. Az újszülött Himalájai tengerimalacok fehérek, jellegzetes mintázatuk csak néhány nap múlva kezd kialakulni. A színezet rendkívül érzékeny a külső hőmérsékletre: melegebb helyen - például lakásban - tartott példányok világosabb színezetet nyernek fejlődésük során.
Fekete Himalájai. Ezeknek a kellemes külsejű tengerimalacoknak a Himalája nevű gén alakítja ki a színezetüket, ez felelős a sötét színű foltok megjelenéséért.
Abesszin
Az Abesszinek szőrzetét tulajdonképpen forgók sokaság alkotja. Két forgó - vagy rozetta - találkozásánál a felmeredő szőrszálak tarajt alkotnak. A szőrszálak merevek, kissé drótszerűek, és soha nem simulnak a testre, hosszuk mintegy 3,75 cm.
A kiállításra szánt példányok rozettái megfelelő alakúak és elhelyezkedésűek legyenek. A tomporon négy forgónak kell lennie csakúgy, mint a hát közepén, a nyereg területén. A vállakon egy-egy rozetta legyen. A fenti kikötések miatt igen nehéz megfelelő szőrzetű Abesszineket tenyészteni, és még ha van is egy kiváló tenyészpárunk, korántsem biztos, hogy utódaikon is megjelenik a rozetták kellő elhelyezkedése és alakja.
Az Abesszinek színezete lehetőleg többszínű legyen. Ez már csak azért is kívánatos, mert az egyszínű példányik szőrzete jóval puhább. Mind a Teknőc, mind a Teknőc-fehér változat "drótszőrű", így rozettáik sokkal csinosabban állnak. E két rendkívül gyakori színváltozaton kívül kedvelt még a Tarka, melynek bundájában vörös és fekete foltok váltakoznak. Ha egy ilyen egyed szőrzetében a fekete az uralkodó szín, azt erősen tarkának nevezzük, míg ha vörös színből van rajta több, akkor enyhén tarkának hívjuk. Mivel az Abesszinek szőrzete lassan éri el teljes pompáját, ezt a fajtát csak 18 hónapos kora után érdemes kiállítani.
Deres Abesszin. Ennél a fajtánál tisztán látszanak a rozetták találkozásánál lévő tarajok. A rozetták középpontjainak egy vonalban kell lenniük, mint ennél a pédánynál.
Rexek
A Rex tengerimalacokat Észak-Amerikában gyakran csak Teddyként emlegetik, plüssfigurához való hasonlatosságuk miatt. A fiatal Rex példányok szőrzete hullámos, és csak később válik gyapjassá. A szőrzet durva tapintású, a szőrszálak nem simulnak a testhez, mivel merev, rugalmas anyagúak. A Rex típus bármilyen színezettel kombinálható, de akár más mutációkkal is, például a Szaténnel.
A Rex típus bármilyen hosszúságú vagy színű bundában előfordulhat. Ez itt egy Ezüst Aguti Rex. A Rexek bundáját csak ritkán kell gondozni, bundájuk így is kiváló állapotban van.
Hosszú szőrű változatok
A hosszú szőrű tengerimalacok inkább kiállítási körökben népszerűek, hiszen szőrápolásuk rendkívül időigényes feladat. Hacsak nem vagyunk elszánva arra, hogy nap mint nap fésülgetni fogjuk kedvencünk bundáját, inkább mondjunk le erről a változatról. A hosszú szőrű tengerimalacok közül a leghosszabb ideje tenyésztett változat a Perui, melynek bundája jóval sűrűbbé vált a tenyésztés folyamán. Az újszülött Peruiak viszonylag rövid szőrzettel születnek, ilyenkor könnyen kivehető a fején és a tomporon lévő két rozetta, melyek később a hosszú szőrzetet adják.
Kb. három hónapos korban a Peruiak szőrét olyasfajta csavarokkal kell kezelni, amilyet a fodrászok használnak. Kezdetben csak három csavaróra van szükség: egy a hátsó fertályra, egy-egy pedig a testoldalakra. Ahogy nő az állat szőre; a csavarók száma úgy emelkedik. A csavarókat könnyen elkészíthetjük. Mindegyikhez szükséges lesz egy 5x2,5 cm-es balsafa rudacskára, és egy kb. 15 cm széles papírcsíkra. A papírcsík két végét hajtsuk be a fadarab végeinél, majd egyszer a fadarab köré tekerve ragasztóval rögzítsük azt. A papírcsíkot teljes hosszában harmonikaszerűen hajtogassuk meg. Ezután hajtogassuk ki, majd a szőrzettel együtt hajtsuk be újra, végül gumival rögzítsük. A Peruiak kiállításon való bemutatására különleges, durva vászonborítású, 15 cm magas állványokat alkalmaznak, melyekről az állat szőre szabadon gyűrűzhet le két oldalt. Fontos az is, hogy a kiállításra szánt állatokkal fiatal koruktól foglalkozzunk, hogy megtanulják, hogyan kell nyugodtan állni a bírálat ideje alatt.
Más hosszú szőrű változatok is léteznek manapság, így például a Sheltie, amelyet könnyen megkülönböztethetünk a Peruitól, hiszen ennek nincsen a fején forgó.
A Rex típusú Peruiakat Alpakának nevezik, ennek a fajtának a szőre hosszú és göndör. A Rex Sheltie-k fajtaneve Texel. A Frufrus Sheltie fajta, amelynek felálló tarajában középen választék van, a Coronet, ugyanez a Rex-mutációval kombinálva pedig a Merino. Ezek mind rendkívűl ritka változatok.
A Sheltie-t az különbözteti meg a hasonló Peruitól, hogy arcát nem takarja el hosszú szőr. Van azonban egy hosszabb szakáll az arcon, és a test végén is hosszúra nő a szőr. A bundája gondozást igényel.
Bővebben itt láthatsz még fajtákat. ;)
Tanácsok, tippek, módszerek a pasizáshoz, hogy a legjobb pasikat is könnyedén elcsábítsd!
Tanácsok, tippek, módszerek a sikeres csajozáshoz, hogy a legjobb nőket is elcsábítsd!